Blog Kategorileri
Yeni Yorumlar

Blog

Çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığını etkileyen en önemli faktör hiç kuşkusuz içinde bulunduğu aile ve aileyle kurduğu ilişkidir. Ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkinin önemi kadar anne babanın kendi aralarındaki ilişki de çocuğun psikolojisi  özgüvenli kendisini ifade edebilen sağlıklı çocuklar olması üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır.

Çocuk yetiştirirken anne baba tutumları, çocuğun duygu-düşünce-davranışları özgüvenli olması üzerinde etkilidir. Örneğin yeni doğan bir bebek kendisiyle, dünyayla ve gelecekle ilgili herhangi bir düşünceye sahip değildir. Çocuğun, beslenme, barınma, sevilme gibi...

Çocuklar bizlerin en kıymetlileridir ve onlar bizim geleceğimizdir. Geleceğimiz için mutlu çocuklar yetiştirmeliyiz. Kendini ifade edebilen yeteneklerini keşfedebilen hayattan zevk alan çocuklar yetiştirmeliyiz. Bunu yapabilmenin en güzel yolu sevgidir. Saklanılan değil, gösterilen çok daha önemlisi çocuğa değerli olduğu hissini yaşatabilen ebeveynin hissettirdiği sevgidir. Sevigiyi çocuğa hissettirmenin en güzel yollarından biri onunla kaliteli zaman geçirmektir. Burada çocuk ilgiden beslenir bunun yanı sıra çocuğa sunacağımız materyaller onun hem eğlenmesini hem de öğrenmesini sağlar.

Bilge Güneş Eğitici...

Gönderen Mar 01, 2021

Duygular; bizim iç ve dış dünyamızda bedenimizle ifade ettiğimiz tepkilerdir. Her birimizin duyguları kendine özgüdür. Yaşadığımız çevre, kişiliğimiz, travmalarımız, yani ruhsal yaşantımız birbirinden farklıdır. Herkes aynı olayı farklı yorumlayabilir, çeşitli duygular hissedebilir ve farklı tepkiler verebilir. Aynı olaya bir çocuk ağlarken diğeri kızabilir.

Araştırmalar; sonsuz sayıda duygumuz olduğunu ifade etse de Paul Ekman evrensel altı duygumuz olduğunu ifade eder. Bunlar; korku, öfke, üzüntü, mutluluk, şaşırma ve tiksinme. Bu duyguları herkes aynı şekilde hissetmiyor ancak tüm insanlar...

Çocuğun her hem fiziksel hem ruhsal her anlamda gelişimine önemli katkısı olan oyun en zevkli ve bir o kadar da etkili bir eğitim yöntemidir. Çocuk oyunla birlikte sadece öğrenmek ile kalmaz aynı zamanda enerjisini atarak rahatlamasına sebep olur.

Çocuk oyun oynarken kendini deneyimleyerek yeteneklerini de fark etme imkânı bulur ve çevresindeki etkenleri keşfetme konusunda önemli yol kat eder. Oyun aynı zamanda çocuğun farklı yönlerini keşfetmesini sağlayarak öz benliğini şekillendirmesinde yardımcı olur. Çocuğun hayatında gelişimi açısından önemli role sahip olan oyunu şekillendiren çevresel faktörlerin ya...

Topluma faydalı bireyler yetiştirmek her ebeveynin hedefleri arasında yer almaktadır. Bu konuda sorumluluk alıp bu sorumluluğu farkında olarak yaşayan ebeveynler üzerlerine düşen vazifeleri gerçekleştirerek toplumda daha faydalı bireyler oluşmasına katkı sağlamış olurlar.  Bunun için çocukluk dönemi çok önemlidir. Çocukların gelişimlerinde kritik dönemler vardır. Bu dönemleri hasarsız atlatabilmek için özen göstermeliyiz. Gelişimin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de çocuklarımıza en iyi gelecek şey bizim onlara gösterdiğimiz sevgi ve şefkattir. Merhamet kanatları altında yetiştirdiğimiz çocuklar da...

Gönderen Mar 03, 2021

Sevgi;  bir insanı bir kişi, durum ya da nesneye karşı ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten içsel bir duygudur. Bütün kültürlerde, bütün toplumlarda ve bütün geleneklerde asla değişmeyen ortak bir dil vardır; o da sevgidir. Sevgi evrensel bir dildir ve bu dili öğrenmek ve konuşmak için kelimelere ihtiyacınız yoktur. Sadece duygularla konuşabilir ve hissedebilirsiniz. Çocuk gelişimi açısından sevgi ise olmazsa olmaz bir duygudur hatta bir koşuldur.

Sevginin Çocuk Üzerindeki Etkisi

  • Çocuk eğitiminde en önemli koşul sevgidir.
  • Çocuğumuza sevgi ile yaklaşarak, onun duygusal, fiziksel, sosyal ve...

Gönderen Mar 30, 2021

Teknoloji bağımlılığı gündem olarak çocuk gelişimi nin yanı sıra sağlık eğitim gibi bir çok alanda dikkatleri üzerine çeken konulardan birisidir. Bilhassa son yıllarda  ve pandemi döneminde bir çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da teknoloji adaptasyonu gerekliliğinin ortaya çıktığı bu süreçte teknolojiye bağlı olarak geçirdiğimiz zamanın artması bizleri bağımlı olup olmadığımız konusunda sorgulamaya sevk etmektedir. Peki, bizler ve çocuklarımız teknoloji bağımlısı mı oluyoruz?

Bu konuda sağlıklı cevaba ulaşabilmek adına bağımlılık tanımımızın ne olduğunu gözden geçirmemiz...